Nejzajímavější místa

Colombo

Hlavní a zároveň prakticky jediné velké město zde je hlučné, frenetické a trochu bláznivé, ale jeho návštěva či prohlídka může proběhnout naprosto v pohodě, protože skutečným národním mottem se stala věta „no problem“, vše se řeší ochotně a s úsměvem. V severní části města je obchodní centrum obchodními domy, úřady a centrální bankou, ale jsou tu turistické zajímavosti jako věžní hodiny – bývalý maják – a množství výstavných koloniálních budov, které připomínají slávu bývalé říše. Na jihu leží Cinnamon Gardens, módní čtvrť s alejemi, elegantními sídly a rozsáhlým parkem. Ve východní části města podráždí čichové buňky turistů tržiště Pettah bazaar, kde se kromě zeleniny, ovoce, koření, čaje a masa dají koupit i drahokamy, výrobky ze zlata, stříbra a mosazi. Návštěvníci hlavního města by neměli vynechat ani návštěvu Národního muzea a Galerie umění.

Dambulla

Místo ležící na poloviční cestě mezi Kandy a Anuradhapurou je proslavené jeskynními chrámy, jejichž historie sahá až na počátek našeho letopočtu. Kromě fresek zde přitahuje pozornost kolosální, 14 m dlouhá socha ležícího Buddhy, vytesaná ve skále v jedné z jeskyní.

Kandy

Bývalé hlavní město a historická bašta buddhistické síly se rozkládá v malebné kopcovité krajině kolem klidného jezera ve vnitrozemí asi 100 km severovýchodně od Colomba. Město má zvláštní architekturu, pro kterou jsou typické kachlové stříšky a centrum města má kouzelnou atmosféru díky zvláštní směsici starých obchodů, hluku, autobusů, trhů a hotelů. Nejvýznamnější památkou v Kandy je osmiúhelníková stavba Dalada Magaliwa = Chrámu Zubu s vzácnou relikvií – posvátným zubem Buddhy. Návštěvníci města vždy navštíví i jednu z nejkrásnějších botanických zahrad na světě – Peradeniya Botanic Garden s rozsáhlou sbírkou orchidejí.

Matale

Malé rušné město ležící 24 km od Kandy. Je zde zajímavý buddhistický chrám Sri Muthumarlamman. Hlavně se zde nachází centrum tradic Matale, kde podporují některá z nejlepších srílanských řemesel, mj. výrobu batikovaných látek.

Pinnawala

Sloní sirotčinec, který je největší atrakcí tohoto typu na Srí Lance a kde se pečuje o sloní mláďata, jež osiřela nebo byla opuštěna matkami. Během prohlídky shlédnou návštěvníci také koupání sloních mláďat.

Polonnaruwa

Druhé největší starobylé město v zemi pochází z 11. století. Pro zdejší zajímavou krajinu jsou typické vodní nádrže, z nichž nejznámější je ‘’Parakrama Samudra’’.

V historické části města se nachází nepřeberné množství památek, z nichž nejproslulejší je ‘’Gal Vihara‘’ – komplex soch sedího, ležícího a stojícího Buddhy, vytesaný v žule. Sochy jsou ve velikosti od 7 do 14 metrů.

Sigiriaya

Skalní chrám, který je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO, je jedním z nejpůsobivějších geologických útvarů na ostrově. Skalní formace, která se vypíná 200 m nad okolní krajinu, patří také mezi největší archeologická naleziště. Je plná jeskyní a skalních převisů, které doplňují po celá staletí budované lidské výtvory. Sigiriya znamená v překladu Lví skála (podle lvích tlap nacházejících se na plošině pod skálou) a jedná se v podstatě o ztuhlou magmatickou zátku vyhaslé sopky, která již dávno erodovala. K jejímu vzniku se traduje mnoho mýtů, podle jednoho z nich sloužila za vlády krále Kassapy (477–495 n. l.) královským a vojenským účelům a na jejím vrchu stál královský palác. Podle jiné teorie byla Sigiriya mahájánským a théravádským buddhistickým klášterem, který používali mniši jako horskou poustevnu až do 3. století př. n. l. Zbytky staveb dokazují, že zde byl významný městský areál s poměrně vyspělou technikou, architekturou a hydraulickou technologií. Sigiriya je známá také svými freskami vnadných žen s plnými tvary. Na vrcholu (cca 30 min chůze) se nachází plošina z které je úchvatný výhled do širého okolí a dále zde naleznete pozůstatky dávné civilizace.

Mihintale

Leží 13 km východně od Anurádhapury, je místem obrovského významu. Neměl by jej vynechat nikdo, kdo se byť jen trochu zajímá o buddhismus. Právě zde se roku 247 př. n. l. anurádhapurský král Dévánampija Tissa setkal s Mahindou, synem indického buddhistického vládce Ašóky, a byl obrácen právě na buddhismus. Schodiště vedoucí nahoru tvoří 1 840 starobylých žulových schodů. Z místa je krásný výhled na špičky dágob a přírodu kolem.

Knuckles range a čajové plantáže

Horský masiv, který získal své jméno podle tvaru vrcholků, připomínající sevřenou pěst. NP Knuckles můžeme přeložit jako „klouby na hřbetu ruky“. Oblast, která je pokryta vzácnými horskými lesy, je zapsaná na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Dnes představuje místo se stále ještě nedotčenou přírodou, které je cenné díky svým přírodním krásám a biodiverzitě. Masiv dosahuje 1 863 m ve svém nejvyšším bodě a je šestým nejvyšším vrcholem na Srí Lance. Horský hřeben Knuckles je domovem leopardů, neobvyklých ještěrek, obřích veverek, opic a také několika druhů vzácných ptáků. Opravdovým zážitkem je 6 hodinová procházka po značených stezkách a čajových plantážích v nedotčené přírodě až k vodopádům a nádherné skalní vyhlídce (začátek túry je ideální ve vesnici Rangalla a doporučujeme vzít si místního průvodce za poplatek cca 10 USD/den).

Adamova hora

Nachází se nedaleko městečka Nuwara Eliya v horské oblasti Hatton a dosahuje výšky 2 243 m nad mořem. Je 5. nejvyšším vrcholem na Srí Lance. Již přes tisíc let je poutním místem a k jejímu vzniku se váže mnoho legend. Vrch vzbuzuje lidskou představivost, je totiž znám jako místo, kde Adam poprvé spočinul svou nohou po vyhnání z ráje. Kromě toho se hoře říká Srí Páda (posvátná šlépěj, kterou zde zanechal Buddha při své cestě do ráje) a také Samanalankanda (hora, kam přilétají zemřít motýli). Poutní sezona začíná v den pója v prosinci a trvá až do května. Na vrcholku se nachází chrám, který měl sloužit jako ochrana poutníkům. Nejčastěji se využívá během období leden–únor, mezi květnem a říjnem je většinou zahalen mraky. Krásným zážitkem je během sezony absolvování osvětlené trasy, kdy cestu lemuje šňůra světýlek. Na horu je nejlepší jít časně ráno (jde se po schodech cca 3 hod.), protože za svítání se vám z vrchu otevře neskutečný pohled – na východ, kde se zvedá vysočina, a na západ, kde se krajina svažuje k moři. Za jasného dne je možné vidět i Colombo, hlavní město Srí Lanky, které je 65 km vzdálené.

Nuwara Eliya

Leží uprostřed čajových plantáží a zachovává si svou jedinečnou atmosféru koloniálního horského střediska. Bývá také nazývána jako „čajové hlavní město“ vysočiny. Vzhledem k nadmořské výšce (1 889 m) je zde počasí, především v noci, chladnější. Stále zde najdeme připomínku dávných časů, kdy si sem jezdili odpočinout pěstitelé čaje. Vzpomínka na jejich dobu je díky živým plotům, růžovým zahradám a domkům s červenou střechou stále živá. Kromě toho zde také naleznete dostihovou dráhu, golfové hřiště nebo domy, postavené ve stylu anglického venkovského sídla. Brity byla objevena roku 1819 a o deset let později byla vybrána jako ideální místo pro sanatorium. Později získala věhlas díky pěstování zeleniny a ovoce, které sloužily pro potřeby kolonistů. Když hojně rozšířené kávovníkové plantáže na ostrově zničila choroba, nastala éra čajových lístků, jejichž popularita přetrvala dosud. Z města je také výhled na horu Pidurutalagala (2 524 m, nejvyšší hora na Srí Lance). Nuwara Eliya ožívá každým rokem v dubnu, kdy se slaví srílanský Nový rok. Mnozí také využívají toto místo jako ideální základnu pro výlety do národního parku Hortonské pláně.

World´s End (Konec světa)

Je součástí NP Horton Plains, je jediným parkem na Srí Lance, kde turisté mohou chodit sami (po vyznačených stezkách). 800metrový sráz je oblíbeným turistickým cílem, a pokud přijdete časně ráno, můžete se těšit na krásný výhled. Během dne se krajina kolem tohoto jedinečného srázu, za jehož koncem leží již jen pláně jižní Srí Lanky, halí do mlžného oparu.

Ella

Malá horská vesnice (v oblasti Nuwara eliya), která nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na Srí Lance. Mnohé potěší také příjemné mírné podnebí a anglické krajině podobající se okolí. Soutěskou Ella shlíží na krajinu ležící téměř o 1 000 m níž. Vesnička je obklopená kopci a čajovými plantážemi, odkud se dají podniknout příjemné vycházky po okolí. Turisté se odsud vydávají k chrámu Dowa, vodopádu Ella Ravana, velmi populární je také návštěva továrny na čaj. Nedaleko odsud také najdete místo, které místní nazývají jako Malou Adamovu horu. Cestou si vychutnáte svěží přírodu a pohled na čajové plantáže.

Habarana a Minneriya

Větší vesnice, kde je fascinující safari s možností pozorovat slony a ptáky v divoké přírodě. NP Minneriya je známa krásným jezerem s úchvatnou přírodou a řekou Mahawelli ganga.
Nilaveli Beach – panenská kilometry dlouhá široká pláž s bílým jemným pískem a tyrkysovým mořem, je lemována stylovými resorty a výhledem na ostrovy NP Pigeon, kde je možno šnorchlovat se žraloky, či uskutečnit výlet na nedaleké velryby modré. Vzdálenost od města Trincomalee je cca 15 km. Tato pláž je bez nadsázky nejkrásnější pláží na celé Srí Lance.
Trincomalee – je strategicky významné cca 80 tisícové město, ležící u jednoho z největších přírodních přístavů světa China Bay (220 km od Colombo). Ve městě žijí v harmonii buddhisté, hinduisté, muslimové a křesťané. Je zde několik významných památek, např. pevnost Frederic z koloniální doby, nádherný skalní chrám nad mořem Swami Rock, hinduistický chrám Koneswakam Temple. Město Trincomalee je obklopeno krásnými písečnými plážemi (Marble Beach, Uppuveli Beach a Salli Beach). Poblíž se nachází nově postavené 18-ti jamkové golfové hřiště Eagles.