Praktické informace

Měna

Měnovou jednotkou je jedna srílanská rupie, která se dělí na 100 centů. Mince existují v hodnotách 5, 10, 25 a 50 centů a 1, 2, 5 a 10 rupií. Bankovky se vydávají v hodnotách 10, 20, 50, -100, 200, 500 a 1000. Nejlepší měnou zde je americký dolar. Kreditní karty jsou bez problémů přijímány (hlavně MasterCard a Visa), i když pro drobnější nákupy je lepší mít hotovost. Kurz k 1.5. 2015 byl za 1 EUR = 140 LKR a za 1 USD = 130 LKR. V letoviscích a městech jsou běžné bankomaty ATM, v supermarketech, klimatizovaných obchodech a hotelích se dá běžně platit kreditní kartou.

Časový posun

Ve Srí Lance je nutné posunout si hodinky o 3,5 hodiny v letním období a 4,5 hodiny v zimním období dopředu.

Vstupní formality

Při příletu na Srí Lanku je třeba vyplnit Immigration Landing Card, která se předkládá společně s pasem během imigrační procedury a na počkání obdržíte vízum za 30 USD (platnost 1 měsíc). Pas musí mít platnost ještě 6 měsíců po návratu. Při překročení pobytu (1 měsíc) je účtováno za další dny cca 10 USD/den. Cestující by měl být schopen prokázat zajištění pobytu (rezervace hotelu a dostatečné množství peněz nebo šeků v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu).

Celní předpisy

Bez cla může každá osoba dovézt na Srí Lanku věci osobní potřeby, včetně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, dále 2 láhve vína, 1,5 litru lihovin, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Povoluje se dovézt dárek či suvenýr v maximální hodnotě 1000 srílanských rupií. Všichni cestující jsou povinni deklarovat při vstupu drahé kovy, zbraně, drogy, narkotika a veškeré zboží obchodní povahy. Ze Srí Lanky se nesmí vyvážet zlato, platina, stříbro, starožitnosti, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), slonovina, narkotika, zbraně ani munice, zvířata ani rostliny. Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt max. 250 srílanských rupií, 3 kg čaje a zboží zakoupené pro osobní potřebu.

Bezpečnost v zemi

Přibližně od poloviny osmdesátých let probíhala v zemi občanská válka mezi vládními vojsky a separatistickou teroristickou organizací tamilských tygrů (LTTE). Útoky v zemi nebyly nikdy vedeny proti turistům, jednalo se o nové politické uspořádání země a o ekonomické rozdělení moci. V únoru roku 2002 došlo mezi oběma stranami k dohodě o příměří, které je v zásadě dodržováno. Střední, jižní a východní část Srí Lanky je bezpečná – jako nejméně riziková se jeví přímořská letoviska, střed ostrova a historická města Kandy, Dambulla, Polonaruwa, Sygirya a Anuradhapura, která jsou zapsaná na seznamu UNESCO.

Elektřina, video, foto, mobilní telefony

Elektrické napětí je 230-240 voltů. Vzhledem k naprosto nestandardním zásuvkám je třeba pořídit si adaptér (na Srí Lance běžně k dostání v prodejnách elektra) nebo si s sebou vzít bateriové přístroje. Co se týče filmů a kazet – je lepší být vším vybaven již před cestou. V zemi jsou sice prodejny s tímto zbožím, ale není jisté, že bude vždy k dispozici to pravé a potřebné. Pozor – vždy je třeba požádat o možnost fotografování či natáčení lidí, posvátných míst či interiérů klášterů dříve, než se s tím začne (např. v Dambulle je vše zakázáno, jinde dovoleno za poplatek). Hlavním partnerem pro všechny české mobilní operátory je Sri Dialog.

Jídlo a pití

Jídlo na Srí Lance je velmi chutné. Hlavním pokrmem je rýže a karí (na všechny možné způsoby). Dalším nevyhnutelným doplňkem srílanské kuchyně jsou různé druhy tropického ovoce a zelenina. Jídla jsou často velmi kořeněná a ostrá, pokud to i přesto je málo, stačí přidat trochu všudypřítomné pol sambol (příloha vyrobená z nastrouhaných kokosů, chilli a koření). Častá je příloha zvaná mallung (nařezané zelené listí s kořením, lehce osmahnuté) či parripu (červená čočková kaše). Časté jsou i pokrmy z ryb a mořských živočichů. Mezi unikátní jídla patří hopper (malá omeleta, někdy podávaná s vejcem naměkko nebo medem a jogurtem). Rýžovou náhražkou může být pittu (směs rýže a nastrouhaného kokosu). Na ulicících se dají koupit tzv. rotty (různé náplně jako chilli, cibule, slanina, vejce aj. zabalené v omeletě). Srílančané mají i spoustu dezertů – mj. wattalappam (mléčný pudink s karamelovou příchutí), kiri peni (tvaroh s medem či sirupem), kavun (kořeněný moučný a sirupový dort) či kiri bath (rýže vařená v mléce). K dostání je velký výběr nápojů typu Sprite, Fanta, Cola a samozřejmě i balená voda. Osvěžujícím přírodním nápojem je thambilli (kokos na pití). Nedoporučuje se do těchto nápojů přidávat led, neboť není zřejmé, z jaké vody byl vyroben. Na Srí Lance se často pije tzv. milk tea (čajový odvar s horkým mlékem a cukrem). Poměrně drahým pitím na místní poměry jsou piva. Mezi populární alkoholické nápoje patří toddy (jakýsi mošt z kokosového mléka) a arak (vyrábí se ze zkvašeného a kultivovaného toddy).

Ambasáda

Ambasáda České Republiky (Embassy of the Czech Republic) – nejbližší zastoupení je v Indii, adresa: 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi, tel. +91/1124155200, nouzová linka +91 9910999460, e-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz, delhi.consular@gmail.com, www.mzv.cz/newdelhi, vedoucí úřadu Ing. Miloslav Stašek.